Yazı Detay

Ana Sayfa > Blog

Eklenme :

Okunma : 3106

MIKNATIS TARİHİ

Doğal olarak ortaya çıkan manyetik lodestone (mıknatıs taşı) Yunanlılar tarafından MÖ 500 gibi erken bir tarihte araştırılmış ve kullanılmıştır. Diğer medeniyetler bundan daha önce bulmuş olabilir. Mıknatıs kelimesi, bu manyetik taşların bulunduğu günümüz Türkiye'sinde, Ege bölgesindeki Manisa’ ya atıfta bulunan, Magnezya'nın taşı olan Yunanca Magnetis Lithos'tan türemiştir.

Pusula olarak bir mıknatıs taşının ilk kullanımının, Avrupa'da yaklaşık olarak M.S. 1100 ila M.S. 1200'de meydana geldiğine inanılmaktadır. Lodestone teriminin, "lider taş" veya kelimenin tam anlamıyla "yol açan taş" anlamına gelen Anglo- ,Saxon'dan geldiği düşünülmektedir. İzlanda dili kelimesi daha incedir ve bu geminin navigasyonuna atıfta bulunmak için o dönemin yazılarında kullanılmıştır.

1600 yılında İngiliz bilim adamı William Gilbert, manyetik kutuplarla ilgili daha önce yapılan gözlemleri doğruladı ve Dünya'nın bir mıknatıs olduğu sonucuna vardı. 1820'de Hollandalı bilim adamı Hans Christian Oersted, elektrik ve manyetizma arasındaki ilişkiyi keşfetti ve Fransız fizikçi Andre Ampere, 1821'deki keşifle daha da genişledi.1900'lü yılların başlarında, bilim adamları demir ve çeliğe dayalı manyetik malzemeler üzerinde çalışmaya başladı.
1930'larda araştırmacılar ilk güçlü Alniko alaşım sabit mıknatıslarını ürettiler.
Nadir toprak elementlerini kullanan daha güçlü seramik mıknatıslar, 1970'lerde, 1980'lerde bu alanda daha fazla ilerleme ile başarıyla formüle edildi. Günümüzde, nihai uygulamaya bağlı olarak birçok farklı performans gereksinimini karşılamak için manyetik malzemeler yapılabilir.

SAYFALAR

TEKİNER MAGNET
Ürünlerimizden
5*1 mm Neodyum Mıknatıs
3*3*3 mm Küp Neodyum Mıknatıs
Ø32×300 mm Çubuk MIKNATIS
DN-80 Tekiner Manyetik Filtre
15*2,5 mm Neodyum Mıknatıs
DN-200 Tekiner Manyetik Filtre
Z TİPİ PLAKA MIKNATIS
MANYETİK IZGARA SEPARATÖR
MANYETİK TAMBUR SEPERATÖR
DN-200 Karbon Manyetik Filtre
23*19*2,5 mm Neodyum Mıknatıs
25*5 mm Havşalı Neodyum Mıknatıs
TEKİNER MAGNET
Blog Yazıları
tekiner mıknatıs

 

İstoç Ticaret Merkezi 40.Ada No:23-25 Mahmutbey Bağcılar / İSTANBUL

Tel : 0212 659 01 57

[email protected]

Copyrights © tekinerticaret.com
atakuldesign
Yukarı
HEMEN ARA YOL TARİFİ