Yazı Detay

Ana Sayfa > Blog

Eklenme :

Okunma : 1097

Mıknatıs Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mıknatıs Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mıknatıs, farklı amaçlarla kullanıma sunulan ürünler olarak bilinmektedir. Günlük yaşamda kullanılabileceği gibi endüstriyel anlamda da öne çıkan mıknatıslar sayesinde dikkat çeken bir seçeneğe ulaşmak mümkündür. Bu çerçevede dikkat etmeniz gereken en önemli husus mıknatıs konusunda doğru bir seçim yapmaktır. O halde hem mıknatıs hem de mıknatıs çeşitleri hakkında bütün detayları değerlendirerek en kaliteli seçeneklerden faydalanmaya başlayın!

Mıknatıs Nedir?

Mıknatıs, manyetik alan üreten bir unsur olarak kabul edilmektedir. Mıknatıslar demir, kobalt, nikel ve diğer bazı metalleri çekmeye yarayan bir unsurdur. Ancak bakır, alüminyum ve metal özelliği olmayan unsurlara herhangi bir etki yapmaz. Bu üründe karşılıklı iki uç bulunmaktadır. Biri kuzey biri ise güney kutbu olarak isimlendirilmektedir. Eş kutupların birbirini itme zıt kutuplarınsa birbirini çekme özelliği vardır. Bu nedenle de mıknatısın kutup özelliğinden faydalanmak muhtemeldir.

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

Endüstriyel anlamda kullanımı çok yaygın olan mıknatısların çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türlere bağlı olarak kullanım söz konusu olmaktadır. Siz de bir mıknatıs çeşidi tercih etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli unsur mıknatısın türünün doğru seçilecek olmasıdır. İşte mıknatıslardan söz edildiğinde akla gelen en önemli unsurlar!

Sabit Mıknatıslar

Mıknatısların tür olarak en bilindik seçeneklerinden olan sabit mıknatıslar; demir, nikel ve kobalt gibi metalleri çekme potansiyeli bulunmaktadır. Bu mıknatıslar doğada bulunan maddelerden elde edileceği gibi Alnico, NdFeB, Sm-Co, Sm-Fe olarak isimlendirilen yapay mıknatıslar da olabilir. Yapay mıknatıslar genel itibarıyla elektrik motorlarında ve hoparlörlerde kullanılmaktadır. Elektrik enerjisinin hareket enerjisine ya da tam tersi yönde işlem yapan bu mıknatısların kullanım avantajı sunduğundan söz etmek gerekir.

Elektromıknatıslar

Elektromıknatıslar sarmal bir telin uçlarına gerilim uygulanması çerçevesinde elde edilen mıknatıs çeşitleridir. Bu mıknatısların tam ortasına yerleştirilen ferromanyetik cisim sayesinde mıknatıs özelliğinin yüzlerce kat arttırılmasına olanak tanınmaktadır. Telden akım geçtiği sürece mıknatıs olma özelliğini koruyan bu ürünlerin kullanım alanları çok çeşitlidir. Bu çerçevede elektromıknatısları elektrik motorlarında, parçacık hızlandırıcılarda ve rölelerde kullanmak mümkündür. Elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüştürülmesinde büyük rolü vardır.

Mıknatısların Kullanım Alanları Nelerdir?

Mıknatıslar, insan yaşamının hemen her anında tercih edilmesi muhtemel seçeneklerdir. Ancak kullanım alanları çok çeşitli olan bu ürünleri değerlendirerek kaliteli bir sonuca ulaşmak her şeyden önemlidir. Bu bağlamda yapmanız gereken sadece mıknatısların nerede tercih edilebileceğini değerlendirmek olacaktır. İşte mıknatıs kullanımında öne çıkan çözümler!

Kullanım alanları bunca çeşitli olan mıknatısların en başarılı şekilde tercih edilmesi için mıknatıs kalitesinin de çok iyi olması gerekir. Bu bağlamda bir mıknatıs için en değerli husus doğru tasarım ve kullanımdır. Tekiner Magnet olarak bütün ihtiyaçlarınızı karşılarken kalite odaklı bir yaklaşımla size çözüm sunmayı ihmal etmiyoruz.

SAYFALAR

TEKİNER MAGNET
Ürünlerimizden
10*1,5 mm Neodyum Mıknatıs
DN-80 Tekiner Manyetik Filtre
8*1,5 mm Neodyum Mıknatıs
5*2 mm Neodyum Mıknatıs
Ø32×200 mm Çubuk MIKNATIS
Teleskopik Anten Mıknatıs
KURU MANYETİK TAMBUR SEPERATÖR
25*5 mm Havşalı Neodyum Mıknatıs
150*100*25 Y35 Dikdörtgen Tabaka Taş Mıknatıs
DN 100 MANYETİK ÇEKMECELİ KOVAN
ÇEKMECELİ ELEK MIKNATIS SEPERATÖR
15*3 mm Yuvarlak Oxit Mıknatıs
TEKİNER MAGNET
Blog Yazıları
tekiner mıknatıs

 

İstoç Ticaret Merkezi 40.Ada No:23-25 Mahmutbey Bağcılar / İSTANBUL

Tel : 0212 659 01 57

[email protected]

Copyrights © tekinerticaret.com
atakuldesign
Yukarı
HEMEN ARA YOL TARİFİ