Yazı Detay

Ana Sayfa > Blog

Eklenme :

Okunma : 1337

Mıknatıslı Çubuk Nerelerde Kullanılır?

Mıknatıslı Çubuk Nerelerde Kullanılır?
Mıknatıslı çubuk ya da çubuk mıknatıs olarak ifade edilen bu ürünler geniş kullanım alanına sahiptir. Aynı zamanda manyetik bar olarak da bilinen bu mıknatıs türü akışkan ve sıvı formdaki maddelerin demir parçası ve metallerini temizleyerek söz konusu maddelerin tüketilebilir olmasını sağlamaktadır. Bu noktada mıknatıslı çubuklar yaygın kullanım alanları ile ilgi çeken mıknatıs türleri arasında yer almaktadır.
Mıknatıslar, manyetizmalarına nasıl ulaştıklarına, manyetik yeteneklerini ne kadar süre koruduklarına ve manyetik alanlarına göre doğal ve yapay mıknatıslar olarak iki gruba ayrılırlar. Doğal mıknatıslar doğada bulunur ve yapay mıknatıslardan çok daha zayıftır.
Doğal mıknatıslar doğada bulunur ve zayıf bir manyetik alana sahiptir. Lodestones, doğal mıknatısların yaygın bir örneğidir. Yapay mıknatıslar ise insan yapımı yöntemlerle üretilebilir ve daha güçlü bir manyetik alana sahip olabilir. Ayrıca isteğe göre şekillendirilebilirler. Yapay bir mıknatısın çubuk şeklinde şekillendirilmesine çubuk mıknatıs denir.
Çubuk Mıknatıs Nedir?
Bir çubuk mıknatıs, kalıcı manyetik özellikler gösteren çelik, demir ya da herhangi bir ferromanyetik madde veya ferromanyetik bileşikten elde edilmiş olan bir nesnenin parçası olarak ifade edilmektedir. Bu mıknatısların iki kutbu vardır. Bunlar kuzey ve  güney kutbu şeklindedir. Bu çubuk mıknatısların serbest bırakılması ile mıknatıs kendini kuzey kutbu dünyanın manyetik kuzey kutbuna dönecek biçimde hizalamaktadır.
Mıknatıslı Çubuk Çeşitleri
İki tür çubuk mıknatıs vardır:
Silindirik çubuk mıknatıs:  Yüksek manyetizma özelliği sağlayan çaptan daha büyük bir kalınlığa sahip silindirik bir çubuk, çubuk mıknatıs olarak da bilinir. Bu çubuk mıknatıslar eğitimsel, deneysel ve araştırma amaçlı kullanımlarda uygulama bulur.
Dikdörtgen çubuk mıknatıs:  Dikdörtgen çubuk mıknatıslar, diğer mıknatıslardan daha büyük manyetik güce ve alana sahip oldukları için imalat ve mühendislik endüstrilerinde uygulama bulur.
 
Mıknatıslı Çubuk Özellikleri
Bir çubuk mıknatıs, herhangi bir kalıcı mıknatısa benzer özelliklere sahiptir. İki ucunda bir kuzey kutbu ve bir güney kutbu vardır. Bir çubuk mıknatısı ortasından kırsanız bile, kaç parça kırarsanız kırın, her iki parçanın da bir kuzey kutbu ve bir güney kutbu olacaktır. Onun manyetik kuvveti kutuplarda en güçlüsüdür.

Elektromıknatısların Çubuk Mıknatıslardan farkı nedir?
Elektromıknatıslar ve çubuk mıknatıslar benzer manyetik alanlar gösterse de, aralarındaki farklar şunlardır:
Çoğu çubuk mıknatıs, ferromanyetik malzeme bloklarıdır, elektromıknatıslar ise bazen bir ferromanyetik çekirdekle çevrelenen tel bobinlerdir. Elektromıknatıslar, içinden bir elektrik akımı geçtiğinde çubuk mıknatıslar gibi davranırlar.
Çubuk mıknatıslar kendi manyetik alanlarını üretirken, elektromıknatıslar manyetik alanın üretimi için harici elektrik akımı kaynaklarına bağlıdır.
Çubuk mıknatıslar, kalıcı mıknatıslar oldukları için sabit bir manyetik çekişe sahipken, elektromıknatıslar, harici elektrik akımı kaynakları tarafından kontrol edildikleri için sabit bir manyetik çekişe sahip değildir.
Çubuk mıknatısın manyetik kuvveti sabittir ve yapıldığı malzemeye bağlıdır, bir elektromıknatısın manyetik kuvveti ise bobinden akan elektrik miktarı değiştirilerek değiştirilebilir.

Çubuk Mıknatısın Kullanım Alanları

 

SAYFALAR

TEKİNER MAGNET
Ürünlerimizden
18*5*10 Halka Neodyum Mıknatıs
5*1,5 Neodyum Mıknatıs
33 KG KAYNAKLAMA MIKNATISI
12*2 mm Neodyum Mıknatıs
Z TİPİ PLAKA MIKNATIS
15*5 Havşa Başlı Neodyum Mıknatıs
1200*500*300mm OTOMATİK TEMİZLEMELİ PLAKA MIKNATIS
5 Barlı Elek Mıknatıs Seperatör
30*10 mm Neodyum Mıknatıs
8*4*4 mm Delikli Neodyum Mıknatıs
PLAKA TİPİ MIKNATIS
MANYETİK IZGARA SEPARATÖR
TEKİNER MAGNET
Blog Yazıları
tekiner mıknatıs

 

İstoç Ticaret Merkezi 40.Ada No:23-25 Mahmutbey Bağcılar / İSTANBUL

Tel : 0212 659 01 57

[email protected]

Copyrights © tekinerticaret.com
atakuldesign
Yukarı
HEMEN ARA YOL TARİFİ