Yazı Detay

Ana Sayfa > Blog

Eklenme :

Okunma : 4157

Magnet Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Magnet, günlük yaşamda karşı karşıya kaldığınız buzdolabı süsleri olarak kabul edilse de teknik anlamda bu kavram çok farklı bir ürüne işaret etmektedir. Yabancı dillerde mıknatısı ifade etmek için kullanılan magnet, sektörel anlamda da benzer bir kullanıma yol açmaktadır. Bu çerçevede magnet ile ifade edilen aslında mıknatısın ta kendisidir. Peki, magnet nedir? Nerelerde kullanılır? Neden tercih edilir?


Magnet kullanımı MÖ 500lü yıllara kadar uzanmaktadır. Antik Yunan döneminde denizciler tarafından kullanılan pusulaların en önemli malzemesi olarak kabul edilmiştir. Bu buluş insanlık tarihi için çok önemli bir gelişme olurken Antik Yunan’dan önce Avrupa sonra da tüm dünyaya yayılan magnet kullanımı sayesinde başarılı sonuçlar elde edilmeye başlamıştır. Mıknatısın kendine has özellikleri ve kaliteli bir çözüm sağlaması sayesinde gün geçtikçe değeri artmıştır. Buna binaen magnet kullanım alanları git gide genişlemiştir.


Magnetin Özellikleri Nelerdir?


Mıknatıs, insan yaşamında önemli bir seçenek olarak dikkat çekerken özellikleri açısından da oldukça nitelikli bir seçenek olmayı başarır. Bu çerçevede magnet tercih ettiğinizde sizi bekleyen temel özellikler şu şekilde olacaktır.
 
Özellikleri değerlendirildiğinde çok kaliteli çözümler sunan magnetler aynı zamanda günlük yaşamın da vazgeçilmezleri arasındadır. Bu nedenle de bir magnet tercihi yaparken pek çok alanda işinize yarayacak olan seçeneklerden faydalanabileceğinizi de unutmamanız gerekmektedir.


Magnet Çeşitleri Nelerdir?


Mıknatısların kendi içlerinde doğal ve yapay olmak üzere farklı seçenekleri bulunmaktadır. Doğal mıknatıslar adından da anlaşılacağı üzere doğada kendiliğinden oluşan alternatiflerdir. Yapay mıknatıslar ise insan müdahalesi ile meydana gelen mıknatıs çeşitleri olarak bilinmektedir. İnsan müdahalesi ile üretilen mıknatıslar değerlendirildiğinde sabit ve elektromıknatıs seçenekleri öne çıkar.


Sabit Mıknatıs Nedir?


Magnet başlığı altında değerlendirilecek olan sabit mıknatıslar demir ve çelikten imal edilmiştir. Kullanım amacına bağlı olarak ebatları ve şekilleri farklılık göstermektedir. Doğada kendiliğinden oluşan maddelerden elde edileceği gibi çelik tozu gibi malzemeler kullanılarak da elde edilmeleri mümkündür. Hareket enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi ya da tam tersi uygulamalarda kullanılmaktadır.


Elektromıknatıs Nedir?


Demir – çeliğe bir tel sarılması yardımıyla mıknatıslık özelliği kazandırılması durumunda ortaya çıkan nesneye elektromıknatıs adı verilmektedir. Bu bağlamda elektromıknatısın akım ileten bir tel yardımıyla çözüm üretmesi söz konusudur. Genellikle hoparlör, mikrofon ve buzdolabı gibi teknolojik cihazlarda tercih edilmektedir. Kullanım alanları sabit mıknatısa kıyasla çok daha fazladır.


Magnet Kullanım Alanları Nelerdir?


Magnet kullanımı teknolojinin gelişmesiyle birlikte git gide daha da önemli bir noktaya ulaşmaktadır. İlk olarak pusula yapımında kullanılan bu ürünlerin çöplerde bulunan kobalt, nikel ve diğer metallerin ayrıştırılmasında tercih edilmesi de söz konusu olur. Aynı zamanda sıvılarda bulunan metallerin ayrıştırılması, asansör ray yapımı, elektrik üretimi, kapı zilleri, hoparlör ve diğer teknolojik malzemelerin üretilmesinde tercih edilmektedir.
Magnet konusunda taleplerinizi iletmek ve hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SAYFALAR

TEKİNER MAGNET
Ürünlerimizden
DN 100 MANYETİK ÇEKMECELİ KOVAN
15*5 mm Havşalı Neodyum Mıknatıs
Z TİPİ PLAKA MIKNATIS
500*500 Neodyum Manyetik Elek Mıknatıs
20*20*20 mm Küp Neodyum Mıknatıs
1200*500*300mm OTOMATİK TEMİZLEMELİ PLAKA MIKNATIS
30*10 mm Neodyum Mıknatıs
OTOMATİK TEMİZLEMELİ BANT ÜSTÜ MANYETİK SEPERATÖR
PLAKA TİPİ MIKNATIS
12*3 mm Havşa Başlı Neodyum Mıknatıs
6*1,5 mm Neodyum Mıknatıs
600*210 mm ASKILI MANYETİK PLAKA
TEKİNER MAGNET
Blog Yazıları
tekiner mıknatıs

 

İstoç Ticaret Merkezi 40.Ada No:23-25 Mahmutbey Bağcılar / İSTANBUL

Tel : 0212 659 01 57

[email protected]

Copyrights © tekinerticaret.com
atakuldesign
Yukarı
HEMEN ARA YOL TARİFİ