Yazı Detay

Ana Sayfa > Blog

Eklenme :

Okunma : 561

Manyetik Elek Nedir ?

Manyetik Elek Nedir?
Manyetik elek; granül, sıvı ve tozların emülsiyonlarını serbest akışlı ürünlere göre ince demir kontaminasyonunu giderme noktasında son derece etkili olan ürünlerdir. Ürün giriş noktalarına, hazneler, bitmiş ürün çıkışların ve şutlara son derece kolay bir şekilde erişim sağlanmaktadır. Bu elek çeşidi son derece yoğun bir şekilde kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Çünkü en minik demir parçalarını dahi çekme konusunda son derece etkilidir. Kolay bir montaja sahip olan bu elekler makine aşınması nedeni ile meydana gelen pas ve ince demir tozu gibi kirleticilerin elenmesi noktasında da etkilidir. Manyetik eleklerin çalışma prensibi mıknatısı temel almaktadır. Bu noktada mıknatısın ne olduğunu ve özelliklerini aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.
Mıknatıs Nedir?
Mıknatıs, belirli malzemelerden manyetik alan oluşturacak şekilde yapılmış bir nesnedir. Manyetik alan, kobalt, demir, nikel gibi ferromanyetik malzemelerin yanı sıra diğer mıknatısları çekmekten sorumludur veya halk arasında "metal" olarak bilinir.
Her mıknatısın en az bir negatif (kuzey) kutbu ve bir pozitif (güney) kutbu vardır. Örnek olarak, manyetik alan çizgilerinin bir mıknatısın kuzey tarafını terk ederek başka bir mıknatısın güneyine veya pozitif tarafına girdiğini söylüyoruz. Bu, bir Kuzey'in Güney'i çekmesi ve tam tersi, Kuzey'in başka bir Kuzey'i ve Güney'in başka bir Güney'i çekmesi anlamına gelir . Bu fenomen "iki kutupluluk" olarak bilinir. Bir mıknatısın iki kutbu olduğu anlayışı altında, bir mıknatısı ikiye bölersek, sonuç yine iki kutbu olan bir mıknatıs olur, vb. Bir mıknatısın boyutları ne olursa olsun, bir güney kutbuna ve bir kuzey kutbuna sahip olacaktır.
Bir mıknatısın bir manyetik alanı vardır. Bu alan görünmezdir, ancak bir mıknatısın temel özelliğinden doğrudan sorumludur: demir gibi ferromanyetik malzemeleri ve diğer mıknatısları çekme gücü. Neodimyum mıknatıslar gibi ticari mıknatıslar hakkında konuştuğumuzda, kalıcı bir manyetik alan oluşturan belirli bir şekilde manyetize edilmiş bir malzemeden yapılmış mıknatıslardan bahsediyoruz. Neodimiyum mıknatıslar her 100 yılda bir %1 kaybettikleri için özelliklerini uzun süre koruyacaktır.
Günümüzde mıknatısların kullanımı sürekli büyüyen ve gelişen bir alandır. Kapılar ve buzdolapları için manyetik contalardan müzik çalarlar ve televizyonlardaki güçlü küçük mıknatıslara kadar.
Manyetik Elek Özellikleri
Bazı durumlarda metal dedektörler ile tespit edilemeyecek kadar minik toz ve pasların ayrıştırılması gerekmektedir. İşte bu noktada manyetik ızgara olarak da bilinen bu ürünler son derece etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Verimli manyetik ızgaralar en kolay şekilde ayrıştırma işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Manyetik elek seperatörleri; genel olarak neodyum nadir toprak mıknatıslarından veya seramikferit mıknatıslardan elde edilmektedir. Farklı çeşitleri ile dikkat çeken bu ürünler özellikle gıda sektöründe yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Gıda sektörüne özel olarak paslanmaz malzemelerden üretilen sızdırmaz modeller ile bşrçok ihtiyacın en iyi şekilde karşılanması mümkün hale gelmektedir.
Manyetik Elek Fiyatları
Manyetik elek fiyatları bu ürünlere ihtiyaç duyan kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu noktada söz konusu ürünlerin fiyatları tercih edilecek modele göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle manyetik elek fiyatları ile ilgili net bir şekilde bilgi verebilmek mümkün değildir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

SAYFALAR

TEKİNER MAGNET
Ürünlerimizden
5*5*5 mm Küp Neodyum Mıknatıs
10*1 mm Neodyum Mıknatıs
8*2 mm Disk Neodyum Mıknatıs
22*10mm Havşalı N52 Neodyum Mıknatıs
10*5*5 Halka Neodyum Mıknatıs
Z TİPİ PLAKA MIKNATIS
25*3 mm Havşalı Neodyum Mıknatıs
750*500*300mm OTOMATİK TEMİZLEMELİ PLAKA MIKNATIS
ARAÇÖNÜ TEMİZLEME MANYETİK PLAKA
40*6*4 mm Neodyum Mıknatıs
Ø32×250 mm Çubuk MIKNATIS
DN-50 Tekiner Manyetik Filtre
TEKİNER MAGNET
Blog Yazıları
tekiner mıknatıs

 

İstoç Ticaret Merkezi 40.Ada No:23-25 Mahmutbey Bağcılar / İSTANBUL

Tel : 0212 659 01 57

[email protected]

Copyrights © tekinerticaret.com
atakuldesign
Yukarı
HEMEN ARA YOL TARİFİ